Opis: Opis: Opis: Opis: Logo_inek [Converted]_FUNDACJA

Fundacja Instytut Edukacji Kreatywnej INEK

 

             „Los sprzyja umysłom dobrze przygotowanym”
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   
  
Ludwik PasteurOpis: Opis: Opis: Opis: aktualnosci Opis: Opis: Opis: Opis: o nas Opis: Opis: Opis: Opis: misja Opis: Opis: Opis: Opis: warsztaty Opis: Opis: Opis: Opis: partnerzy Opis: Opis: Opis: Opis: czytelnia Opis: Opis: Opis: Opis: kontakt

 

Celebruj radość!

W temacie emocji najczęściej skupiamy się na tych , które odbieramy jako nieprzyjemne i problematyczne - jak złość lub smutek. Jak sobie z nimi radzić? - pytamy. Gotowość do przeciwdziałania przykrym emocjom świadczy o bardzo pozytywnej samoświadomości oraz chęci zmiany i rozwoju.  Dla zdrowia i higieny psychiczno - duchowej warto jednak zadbać o prewencję i w tej dziedzinie.


"W życiu piękne są tylko chwile" - śpiewał jeden ze znanych zespołów. Jeśli rzeczywiście tak jest, tym bardziej należy je świętować. Rozmnożyć każdą radość, która nas spotyka, świętować każdy sukces i postęp. Okres wychowywania małego dziecka jest czasem bardzo bogatym we wrażenia - zarówno te miłe, jak i trudne. Mały człowiek rozwija się w zaskakująco szybkim tempie, zmiany i rozwój dziecka możemy obserwować niemal z dnia na dzień. Nie pozwólmy odlecieć do przeszłości chwilom, które są piękne - twórzmy wspomnienia, kreujmy naszą pozytywną pamięć o minionym. Człowiek z wieloma pozytywnymi wspomnieniami to człowiek odważniejszy, o większej wierze we własne możliwości, a co za tym idzie - bardziej gotowy do podejmowania wyzwań. Nie bądźmy bierni wobec życia i nie czekajmy na te piękne chwile - stwarzajmy je sami. Pomóżmy naszym dzieciom wejść w życie z przekonaniem, że mają na nie wpływ.


Oto kilka przykładów jak celebrować codzienne radości i tym samym generować pozytywne wspomnienia.

 

1. Różowe okulary

Przed wyjściem z przedszkola umówcie się, że zakładacie czarodziejskie okulary, które zabierają Was do innego świata - może do świata wróżek, a może do świata wojowników? Można wykorzystać prawdziwe okulary przeciwsłoneczne  lub wykonać atrapy samodzielnie z dzieckiem - np. z tektury. Przez czarodziejskie okulary można zobaczyć wszystko inaczej! Prześcigajcie się w tym, co widzicie - może elfa za rogiem poczty? A może Spidermana na wieżowcu? Postarajcie się zawsze jakoś upamiętnić taką przygodę - może to być piękny liść albo kamyk, które - gdy na nie spojrzycie - prędko przeniosą Was do tamtej miłej chwili.

 

2. Moja bajka

Spróbujcie sami wymyślić bajkę. Niech dziecko ma w tym swój udział. Nie ograniczajcie się do jednego dnia - może to być projekt na kilka wieczorów. Temat będzie Wam towarzyszył przez pewien czas, co pozwoli Wam wymyślić jak najwięcej szczegółów. Spiszcie bajkę i postarajcie się zrobić do niej ciekawe ilustracje. Może w formie komiksu? Dzieci są kreatywne w wymyślaniu ciekawej fabuły, chętnie wplatając w nią doświadczenia własne. Warto to wykorzystać do przemycenia morału lub porady dla rozwiązania aktualnego dziecięcego problemu. Forma zabawy złagodzi stres, który może danej trudności towarzyszyć. Jest to świetna forma terapii.

 

3. Radosny codziennik

Zaopatrzcie się w brulion, który będzie Wam służył za rodzaj pamiętnika. Pamiętajcie jednak, że jest to pamiętnik dotyczący samych radosnych wydarzeń. Zadbajcie o to, żeby Wasz codziennik przyciągał oko. Wspólnie formułujcie i opisujcie miłe chwile. Do dziennika można wklejać zdjęcia dziecka i swoje oraz go ilustrować. Miłym zwyczajem jest zaglądanie do takiego pamiętnika przed snem - odświeżanie miłych chwil wprawi Was w dobry nastrój i uspokoi, nastawiając pozytywnie do kolejnego dnia. Jako dodatek do pamiętnika można wykonać skrzynię skarbów - na przechowanie  tych wytworów lub znalezisk, które nie zmieszczą się w codzienniku.

 

Radosnego świętowania każdego dnia!

 

 

Autorka: Marta Makowska

 

 

 

 

Opis: Opis: Opis: Opis: strona glowna