Fundacja Instytut Edukacji Kreatywnej INEK

 

             „Los sprzyja umysłom dobrze przygotowanym”
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   
  
Ludwik Pasteur      

 

Twórcze zabawy – część 1

 

 

 

Oto  kilka twórczych zabaw dla dzieci i dorosłych. Można wykorzystać je w różnych warunkach, w małych i większych grupach.


Główne cele zabaw:

·        pobudzenie twórczego myślenia

·        ćwiczenie wyobraźni

·        twórcze rozwiązywanie problemów

·        integracja, nauka pracy zespołowej

·        ćwiczenie komunikacji z rówieśnikami

 

Latający dywan

Grupa kilku, a nawet kilkunastoosobowa ma za zadanie stojąc na kocu (ok. 1,5 x 2 metry) obrócić go na drugą stronę. Wszyscy, przez całe zadanie stoją obiema stopami na kocu i nie mogą ani raz dotknąć ziemi żadną częścią ciała. Naradzają się wspólnie jak krok po kroku odwracać „ latający dywan” do góry nogami. Wspólnie to robią przemieszczając się po kocu. Jasna sprawa, że im więcej osób, im tłoczniej, tym trudniej. Jest to świetna zabawa na komunikację i twórcze rozwiązywanie problemów.

Chodzenie

Uczestnicy chodzą równym krokiem w dowolnym kierunku po sali, czy po podwórku. Celem zabawy jest zgranie się całej grupy, obserwowanie jak kto chodzi i dopasowywanie się do jego kroku. Osoba prowadząca nadaje tempo  – spacer to „zero”. Uczestnicy naśladują prowadzącego, dopasowują się do jego kroku. Następnie uczestnicy chodzą na komendę – prowadzący wywołuje liczbę od -3 (bardzo wolno), do 3 (bieganie). Najpierw wszyscy ćwiczą krok ‘zero’, potem różnie, w zależności od wywołanej liczby.

Wersja muzyczna: każdy chodzi tempem nadawanym i zmienianym przez prowadzącego, ale po kolei każda osoba dodaje do swojego stylu chodzenia jakiś specyficzny ruch, na przykład machnięcie dłoni, oraz dźwięk. Przez kilka minut grupa chodzi i każdy powtarza w identyczny sposób w tym samym tempie swój charakterystyczny ruch i odgłos.

Efekty? Można się naprawdę przy tym nieźle zrelaksować, pośmiać i poczuć częścią grupy.

Mam dla ciebie prezent

Osoby dobierają się w pary. Mają odegrać improwizowaną scenkę, w której udają kogoś, kim nie są (np. mama i syn albo koledzy na urodzinach). Jedna osoba mówi „mam dla ciebie prezent” i za pomocą pantomimy pokazuje ten nieistniejący tak naprawdę przedmiot. Może to być coś malutkiego w dłoni, może to być coś dużego stojącego obok, co można objąć. Może to być coś podłużnego na podłodze, co możemy pogłaskać lub czego się trochę boimy. Pokazujemy swój prezent, a druga osoba ma za zadanie zinterpretować, co to jest, ucieszyć się z tego prezentu i powiedzieć, dlaczego się cieszy. Czyli na przykład jeżeli chłopiec pokazuje coś na dłoni, dziewczynka może powiedzieć: „O jaka piękna perła, zawsze chciałam mieć perłę. Dziękuję!”. Na co on odpowie: „Tak, specjalnie dla ciebie złowiłem ją w Oceanie Indyjskim. O mało mnie nie zjadł rekin.” I tak dalej... I w ten sposób budujemy scenkę i rozmowę, która opiera się na wyobraźni i pozytywnych relacjach między dwiema osobami.

Upuszczanie jajka

Jest to fantastyczna gra budująca zespół, ważne jest aby każdy uczestnik brał w tym zadaniu czynny udział. Warto zadbać o to, by każdy poczuł się słuchany i doceniany w zespole. Można zrobić z tego grę rywalizacyjną, ale nie o to nam chodzi. Kilkuosobowa grupa dostaje następujące przedmioty: 1 surowe jajko (do prób można użyć kilka), 20 plastikowych słomek, 1 metr taśmy klejącej, nożyczki, gazetę. Celem jest stworzenie struktury, która pozwoli na upuszczenie jajka z wysokości 2,5 metra od ziemi bez stłuczenia go. Grupa ma ok. pół godziny na wypracowanie twórczego rozwiązania problemu. Są różne wersje tej gry, ta jest najprostsza a i tak wystarczająco wymagająca, aby zrobiło się gorąco.